Recenzje na żywo na całym świecie

Autonomiczny dron we właściwym czasie we właściwym miejscu ratuje życie

Autonomiczny dron ratuje życie człowieka

Autonomiczny dron pomógł uratować 71-letniego pacjenta z zatrzymaniem krążenia, dostarczając defibrylator trzy minuty po ogłoszeniu alarmu.

Dr Mustafa Ali był w drodze do pracy w miejscowym szpitalu w szwedzkim mieście Trollhättan, kiedy zauważył mężczyznę upadłego na podjeździe.

Mężczyzna odśnieżał śnieg 9 grudnia, kiedy doszedł do zatrzymania akcji serca, co spowodowało, że upadł na ziemię nieprzytomny. „Od razu zrozumiałem, że coś jest nie tak i pospieszyłem z pomocą” – powiedział dr Ali.

„Mężczyzna nie miał pulsu, więc zacząłem wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, prosząc innego świadka o zadzwonienie pod numer 112 [szwedzki numer alarmowy]. Zaledwie kilka minut później zobaczyłem coś latającego nad moją głową. To był dron z defibrylatorem”.

Natychmiastowa RKO ma kluczowe znaczenie dla utrzymania krążenia krwi i tlenu, gdy serce przestanie bić, ponieważ szanse na przeżycie zaczynają spadać w ciągu zaledwie dwóch minut. Po 10 minutach braku resuscytacji pacjent prawdopodobnie umrze.

Dr Ali wziął lekki defibrylator zrzucony z drona i wyładował pacjenta, kontynuując resuscytację krążeniowo-oddechową.

Mężczyzna został przewieziony do szpitala po zapaści 9 grudnia i od tego czasu w pełni wyzdrowiał i wrócił do domu.

„Nie potrafię wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczny tej nowej technologii i szybkiej dostawie defibrylatora. Gdyby nie dron, prawdopodobnie by mnie tu nie było” – powiedział.

„To naprawdę rewolucyjna technologia, którą należy wdrożyć na całym świecie; nagłe zatrzymanie akcji serca może przydarzyć się każdemu, nie tylko osobom starszym z miażdżycą”.

Dron – zwany Autodrone – może obecnie dotrzeć do 200 000 osób w Szwecji, a jego twórcy mają nadzieję, że w tym roku rozszerzy się na więcej lokalizacji.

Drony były cennymi narzędziami w dostarczaniu materiałów do Covid-19, zestawów testowych i posiłków zbliżeniowych podczas pandemii.

Jest obsługiwany przez firmę Everdrone we współpracy z Centrum Nauki o Resuscytacji na szwedzkim uniwersytecie Karolinska Institutet; SOS Alarm, który obsługuje szwedzki numer alarmowy; oraz rada regionalna Västra Götaland.

Jest również wspierany przez Vinnova, szwedzką agencję rządową, która finansuje projekty badawczo-rozwojowe.

Szybkość, z jaką drony mogą latać, uczyniła z nich cenne narzędzie w dostarczaniu materiałów, zestawów testowych i posiłków zbliżeniowych na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

Firma Skyports, zajmująca się dronami, zaczęła przeprowadzać testy przewożące ładunek medyczny dla NHS w 2020 r., a w lutym ubiegłego roku rozpoczęła przewozy zestawów testowych Covid-19 i ŚOI między placówkami medycznymi w Argyll i Bute w Szkocji.

Badanie z 2021 r. dotyczące możliwości dostarczenia defibrylatorów za pomocą drona, opublikowane w European Heart Journal, wykazało, że istnieje „korzyść czasowa”, gdy są w stanie dostarczyć defibrylatory szybciej niż służby ratunkowe.

Zauważył jednak, że potrzebne są dalsze ulepszenia, aby zwiększyć tempo wysyłek i zaoszczędzony czas.

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
Autonomiczny dron ratuje życie człowieka
23 / 01 / 24

Jak znaleźć pracę dla emerytów w Europie

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się powszechną i popularną formą zatrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć pracę zdalną dla emerytów w Europie.

Autonomiczny dron ratuje życie człowieka
29 / 12 / 23

VinFast i Marubeni dadzą drugie życie akumulatorom do pojazdów elektrycznych

VinFast i Marubeni znalazły sprytny sposób na ponowne wykorzystanie starych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Autonomiczny dron ratuje życie człowieka
12 / 12 / 23

CKB: Czy CKB to dobra inwestycja czy nie?

W tym artykule przyjrzymy się, czy CKB jest dobrą inwestycją, a także przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt