Recenzje na żywo na całym świecie

Fed spowolnił podwyżkę stóp o 0,5 pkt proc.

Bank centralny USA podniósł główną stopę dyskontową o pół punktu procentowego

Amerykański bank centralny (Fed) podniósł w środę swoją główną stopę dyskontową o pół punktu procentowego, mniej niż poprzednia podwyżka, ale ostrzegł, że nie jest ona ostateczna i stopy powinny przekroczyć 5,00%.

Fed podał w oświadczeniu po posiedzeniu, że decyzja o podniesieniu stopy dyskontowej była jednomyślna.

Druga faza walki amerykańskiego banku centralnego z inflacją polegała na gwałtownym podniesieniu stóp, począwszy od wiosny. Obecnie zwalnia tempo i gwałtownie obniżył prognozę wzrostu na 2023 r.

Jest to najwyższy poziom od 2007 roku. A Fed ostrzegł, że "nie jest to jeszcze czas na zatrzymanie: dalsze podwyżki stóp będą odpowiednie."

Jej urzędnicy planują nawet podniesienie stóp powyżej 5,00%, z 4,6% w poprzedniej prognozie opublikowanej we wrześniu.

Mniej optymistycznie o inflacji.

Przyjęte spowolnienie podwyżek stóp oznacza początek nowego etapu w walce z inflacją, która od kilku miesięcy jest priorytetem dla Fed.

W obliczu najwyższych wzrostów cen od ponad 40 lat, Fed wytoczył ciężką artylerię, podnosząc stopy czterokrotnie o trzy czwarte punktu, czyli poziom podwyżki, do którego wcześniej nie uciekał się od 1994 roku.

Fed jest jednak mniej optymistyczny niż we wrześniu co do trajektorii inflacji i obecnie widzi jej spowolnienie do zaledwie 3,1% w 2023 r., podczas gdy wcześniej spodziewał się 2,8%, według indeksu PCE, który faworyzuje i chce go obniżyć do ok. 2%.

Na rok 2022 oczekuje 5,6%, co oznacza spadek z 5,4% trzy miesiące temu.

Gwałtownie obniżyła też swoją prognozę wzrostu na rok 2023, oczekując obecnie 0,5%, z 1,2% poprzednio. Podniosła jednak nieco swoją prognozę na ten rok do 0,5%, z 0,2% poprzednio.

Instytut nie mówi o recesji w przyszłym roku, mimo ryzyka związanego z walką z inflacją, która mogłaby zbyt mocno zahamować aktywność gospodarczą.

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia, która obecnie wynosi 3,7%, to w latach 2023 i 2024 wzrośnie ona do 4,6%, czyli nieco wyżej niż prognozowane wcześniej 4,4%.

Powolny spadek

Do marca tego roku kluczowa stopa Fedu znajdowała się na poziomie od 0 do 0,25%, czyli podłogi, zaprojektowanej w celu wsparcia gospodarki w czasie kryzysu Covida poprzez stymulację konsumpcji.

Konsumpcję pobudzał także szczególnie wysoki poziom amerykańskich oszczędności w czasie, gdy wiele towarów było coraz trudniej kupić ze względu na globalne trudności z zaopatrzeniem i niedobory siły roboczej. W efekcie ceny gwałtownie wzrosły.

I choć ceny zaczęły spadać, to wciąż dzieje się to powoli.

Inflacja gwałtownie zwolniła w listopadzie, do 7,1% z 7,7% w październiku, według wskaźnika cen konsumpcyjnych. Wydaje się, że figura, opublikowana we wtorek tuż przed posiedzeniem Fed, przekonała obrońców dolara do złagodzenia silnych podwyżek stóp.

"Czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu" - ostrzegał pod koniec listopada przewodniczący Fed Jerome Powell.

Efekty decyzji Fed są widoczne na przestrzeni kilku miesięcy. Na przykład konsumpcja pozostaje prężna, a rynek pracy jest nadal w bardzo dobrej kondycji.

Niedobory siły roboczej, z którymi borykają się amerykańskie firmy, zmuszają je do podnoszenia płac, aby przyciągnąć kandydatów i zatrzymać pracowników.

"Nie sądzę, że jesteśmy w spirali cen płac" - powiedziała dziennikarzom sekretarz skarbu Janet Yellen.

Joe Biden powiedział, że pomimo "ryzyk stojących przed gospodarką", USA są "na drodze do powolnej inflacji" i że "recesji można uniknąć".

Europejski Bank Centralny (EBC), który zbierze się w czwartek, może również przejść do drugiej fazy kontroli inflacji i zwolnić tempo, po tym jak od lipca prowadził bezprecedensowe zacieśnienie polityki pieniężnej

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
Bank centralny USA podniósł główną stopę dyskontową o pół punktu procentowego
02 / 04 / 24

Strony internetowe dla freelancerów: 9 witryn, które pomogą Ci zacząć

Na całym świecie rynek freelancerów szybko rośnie. Powody przejścia na freelancing są różne: Niezadowolenie z tradycyjnej płatnej pracy, przekwalifikowanie zawodowe, chęć znalezienia równowagi między życiem osobistym i zawodowym, doświadczenie. Przedstawiamy 9 stron internetowych dla freelancerów, które ułatwią ci wejście w tę niszę i pomogą ci zacząć.

Bank centralny USA podniósł główną stopę dyskontową o pół punktu procentowego
23 / 01 / 24

Jak znaleźć pracę dla emerytów w Europie

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się powszechną i popularną formą zatrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć pracę zdalną dla emerytów w Europie.

Bank centralny USA podniósł główną stopę dyskontową o pół punktu procentowego
29 / 12 / 23

VinFast i Marubeni dadzą drugie życie akumulatorom do pojazdów elektrycznych

VinFast i Marubeni znalazły sprytny sposób na ponowne wykorzystanie starych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt