Wpłata w banku od A do Z

Jak prawidłowo otworzyć lokatę w banku, która powinna znaleźć się w umowie lokaty, wszystko o rodzajach lokat bankowych.
Krok 1. Wybór banku
Przy wyborze banku należy zwrócić uwagę na takie parametry jak popularność banku, jego wiarygodność, oprocentowanie lokat, bliskość terytorialna, wielkość taryf za usługi, łatwość obsługi.
Wiele osób zaleca, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji ocenić kondycję finansową banku, zwracając uwagę na to, jak dokapitalizowany jest bank, jaki jest w jego posiadaniu, jakie miejsce w rankingu banków zajmuje. Warto zapytać tych, którzy są założycielami bank i ich pozycję rynkową.
Dobrym narzędziem do określenia stopnia ryzyka współpracy z instytucją finansową jest rating nadawany jej przez międzynarodowe agencje ratingowe – im niższy, tym większe ryzyko relacji z tą instytucją.
Dziś prawie wszystkie banki są członkami tego funduszu, co pozwala deponentom liczyć na ubezpieczenie depozytów na wypadek nieoczekiwanego bankructwa instytucji finansowej.Kwota tego ubezpieczenia rośnie z roku na rok i dziś wynosi 200 000 hrywien. Oznacza to, że Fundusz gwarantuje każdemu deponentowi bankowy zwrot środków, w tym procent od depozytu, w wysokości określonej sumy ponad 200 000 hrywien, a jeśli jest inny - 200 tysięcy w każdym banku. Dlatego logiczne jest, że aby zdywersyfikować ryzyko, należy lepiej złożyć depozyt w kilku bankach na raz.
Krok 2. Wybór depozytu
Lokaty dzielą się na dwie główne kategorie: lokata na żądanie i lokata terminowa Pierwsza to wkład bez określonego okresu przechowywania, zwracana jest na pierwsze żądanie deponenta atrakcyjne wynagrodzenie, ale te konta są zawsze zakładane na określony czas, a kwota lokaty jest zazwyczaj całkowicie wycofana po jej wygaśnięciu. W większości przypadków deponenci zwracają się do banku o założenie lokat terminowych.
Kluczowym parametrem każdej lokaty jest stopa procentowa (najczęściej roczna), która określa poziom wynagrodzenia deponenta. Jej wielkość może zależeć od różnych czynników. Przede wszystkim termin lokaty. Banki łamią ten wzorzec, posiadając różne działania.
W zależności od terminu lokaty dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe, z których pierwsze pozwalają na przechowywanie pieniędzy w banku przez 1, 3, 6 i 9 miesięcy. Jest to typowe dla lokat z prawem do uzupełnienia, gdy bank ustala jedną stawkę na kwotę początkową, a drugą na wysokość dopłat, w zależności od czasu przed zakończeniem lokaty, w jakiej są dokonywane.
Również rentowność inwestycji zależy od waluty, w której dokonuje się inwestycji.Z reguły inwestorzy ukraińscy mogą dywersyfikować swoje oszczędności pomiędzy trzema rodzajami walut: zloty, dolarem amerykańskim i euro niż w innych walutach, co czyni je bardziej atrakcyjnymi.
Odsetki od lokaty mogą być otrzymywane w różnych odstępach czasu Wiele osób preferuje lokaty z miesięcznymi lub kwartalnymi ratami odsetek z kapitalizacją odsetek, gdy miesięczne naliczone odsetki doliczane są do kwoty lokaty i dalsze naliczanie jest już od kwoty lokaty, biorąc pod uwagę wcześniej skapitalizowa.
Banki zazwyczaj ustalają minimalną kwotę dla każdego rodzaju depozytu, która zwykle może wynosić od 100 zlotyh, dolarów amerykańskich, euro do kilku tysięcy. Niektóre depozyty mogą wymagać zmiany pierwotnej kwoty poprzez doładowanie lub częściową wypłatę z konta.
Krok 3. Wybór waluty przyszłej lokaty
Finansiści zalecają przy podejmowaniu decyzji o walucie przyszłej lokaty w oparciu o to, jakie środki posiada deponent w momencie otwierania rachunku bankowego, a także w jakiej walucie będzie go potrzebować na zakończenie umowy lokaty. specjalnej potrzeby nie należy zmieniać waluty na inną, ponieważ wszelkie dodatkowe operacje konwersji zmniejszają zwrot z inwestycji.
Krok 4. Podpisz umowę i załóż lokatę w banku
Kiedy więc wydaje się, że wszystkie główne trudności związane z problemami wyboru minęły i pozostaje tylko podpisać umowę i wpłacić pieniądze, nie spiesz się z pozostawieniem autografu na dokumencie bez szczegółowego jego przeczytania. Aby dokładnie zapoznać się z umową wybranej lokaty, deponent będzie musiał zmienić już podjętą decyzję i zaprzestać wyboru innego produktu lokacyjnego lub nawet banku.
Co może wpłynąć na ostateczną decyzję inwestora?
Po pierwsze możliwość zmiany oprocentowania banku przed wygaśnięciem lokaty. Banki, jak większość firm, są zmuszone dostosowywać się do konkretnej sytuacji rynkowej, dlatego oprocentowanie lokat terminowych podlega okresowej weryfikacji. Oprocentowanie będzie obowiązywać do wygaśnięcie kaucji, ale nie zawsze tak jest.
Załóżmy, że deponent otwiera lokatę na długi czas, w takich przypadkach bank zwykle zastrzega sobie możliwość zmiany oprocentowania zgodnie z warunkami rynkowymi po pewnym czasie, np. po 12 miesiącach. razy, zarówno w kierunku wzrostu, jak i w stronę mniejszą.O takiej możliwości trzeba wiedzieć wcześniej.
Po drugie, co się stanie, jeśli warunki lokaty nie zostaną dotrzymane? Taka sytuacja również jest pożądana do przewidzenia, bo choć w momencie zakładania lokaty zakłada się, że wypłacisz pieniądze po jej upływie, życie jest inne Czasami pieniądze pozostają w banku dłużej niż określony okres, a czasami trzeba je wypłacić wcześniej.) po wygaśnięciu lokaty bank zazwyczaj przelewa je na konto na pytanie, od którego odsetki nie są naliczane lub są 1-2% rocznie. Często jednak deponentowi oferowana jest możliwość automatycznego przedłużenia lokaty tzn. i naliczane są normalne odsetki. Oczywiście ta druga opcja jest bardziej opłacalna, ale nie zawsze można z niej skorzystać.
Istnieje kilka opcji dla banku i kiedy właściciel potrzebuje pieniędzy z wyprzedzeniem.Zainwestowana kwota oczywiście zostanie zwrócona, ale co z dochodami? W niektórych przypadkach bank traktuje takie depozyty jako depozyty na żądanie i wpłaca odpowiednie (czyli prawie brak) oprocentowania. A czasami - jak lokaty z krótszym terminem, podczas gdy dochody maleją, ale nie za bardzo.Dlatego jeśli uważasz, że wczesna wypłata jest prawdopodobna, postaraj się wybrać bank i wkład tak, aby zminimalizować straty.
Inną charakterystyczną cechą umowy lokaty może być możliwość przedłużenia lokaty na nowy okres, czyli automatyczne odnowienie umowy lokaty po jej wygaśnięciu bez wizyty u klienta banku Nie wszystkie lokaty bankowe można przedłużyć: lokata jest na tych samych warunkach, w tym na ten sam okres, ale z oprocentowaniem lokaty, obowiązującym w momencie przedłużenia lokaty.
Czasami ważnym parametrem przy wyborze lokaty mogą być ograniczenia, które istnieją dla deponentów. Na przykład istnieją depozyty tylko dla emerytów, studentów lub żołnierzy.
I ostatnią rzeczą, na którą chciałbym zwrócić Twoją uwagę jest możliwość otrzymania karty plastikowej gratis. Wpłać minimalną zaliczkę i zabezpieczenie na limicie kredytowym, wtedy w tym przypadku w tej roli może być Twój wkład. A jeśli korzystanie z kredytu nie zawsze jest właściwe, zazwyczaj przydatne jest wydanie plastikowej karty debetowej.
Istnieje jednak szereg czynników subiektywnych, takich jak łatwość i szybkość wpłaty, łatwość dostępu do informacji o rachunku i saldzie, możliwość uzyskania dodatkowych usług (np. kredytu konsumenckiego na preferencyjnych warunkach) i wreszcie nie mniej ważne. rolę odgrywa komfort komunikowania się z przedstawicielami banku.
Co musisz sprawdzić w umowie depozytowej?
Zawierając umowę kaucji należy dokładnie sprawdzić:
Terminy określone w umowie: od kiedy wpłata jest otwarta i kiedy kończy się okres kaucji;
- Czy procenty określone w umowie, które usłyszałeś od pracownika banka lub przeczytaj w broszurze;
- Koniecznie sprawdź, czy bank pobiera opłatę za otwarcie i prowadzenie rachunku, a jeśli tak, to określ jak wpłynie to na ostateczne odsetki otrzymane przez Ciebie po wpłacie. prowizja po zatwierdzonych stawkach, najczęściej jest zgłaszana drobnym drukiem lub nie jest określona w umowie, a następnie należy zapoznać się z dodatkowymi dokumentami, zapytać pracownika banku, jakie jeszcze prowizje trzeba zapłacić;
- Upewnij się, że Twoja kopia umowy depozytu bankowego ma okrągłą pieczęć, w przeciwnym razie dokument automatycznie straci moc prawną.
Zostaw komentarz