Recenzje na żywo na całym świecie

Czym są opcje na akcje i jak działają?

Opcje na akcje i jak je kupić?

Opcje na akcje są ogólnie dostępne na elektronicznych platformach transakcyjnych obsługiwanych przez firmy rynkowe i dostępne dla osób fizycznych za pośrednictwem tradycyjnego pośrednika finansowego (brokera, banku itp.).

Francuscy inwestorzy mogą znaleźć opcje na około sześćdziesiąt różnych akcji na rynku instrumentów pochodnych Euronext.

Rynki regulowane

Rynki regulowane historycznie, takie jak Euronext, to największe światowe giełdy papierów wartościowych: oferują szeroki zakres opcji kupna i sprzedaży akcji (call and put) do notowania po różnych cenach wykonania i terminach zapadalności.

Na tych rynkach inwestor może śledzić zmianę wartości opcji w ciągu dnia za pomocą wbudowanego ekranu i poznać wysokość ustawionej rekompensaty na koniec dnia.

Może w dowolnym momencie zamknąć pozycję opcji, odsprzedając (kupując) swoją opcję na rynku przed jej wygaśnięciem. Oprócz tego stałego „obrotu” kontraktami, handel na rynku regulowanym ma dwie ważne zalety:

Giełda zapewnia prawidłową realizację zlecenia i sprawdza, czy procedura jest przeprowadzana zgodnie z regulaminem

Inwestorom gwarantuje się prawidłowy wynik transakcji dzięki istnieniu izby rozliczeniowej, a rynek korzysta z mechanizmu finansowego zabezpieczenia transakcji: kołder.

Usługi świadczone przez izbę rozliczeniową są opłacane przez tzw. prowizję rozliczeniową, którą pośrednik przekazuje swoim klientom.

Rynki OTC

Instytucje finansowe mogą również oferować, indywidualnie lub wspólnie za pośrednictwem wyspecjalizowanej spółki zależnej, pozagiełdowe usługi wystawiania opcji, które najczęściej są dostępne tylko dla ich klientów.

Pozwala również podejmować bardziej spersonalizowane decyzje i oferować czasami bardziej złożone produkty, takie jak opcje barier lub opcje przeciętne. Ale ponieważ sprzedawcy nie są zobowiązani do wnoszenia depozytu zabezpieczającego, rynki OTC nie cieszą się taką samą ochroną finansową jak rynki regulowane.

Z kim mam się skontaktować?

Najpierw porozmawiaj z wyspecjalizowanym pośrednikiem, który udzieli Ci przydatnych wskazówek i umiejętności dotyczących handlu opcjami na najlepszych warunkach. Może to być bank (nie wszystkie opcje oferty), firma inwestycyjna (dawna firma maklerska) lub broker online, do którego dostęp można uzyskać głównie przez Internet.

Aby ułatwić poszukiwanie dedykowanego pośrednika dla inwestorów detalicznych, którzy chcą działać na tych rynkach instrumentów pochodnych, Euronext nawiązał współpracę z pośrednikami finansowymi, którzy posiadają tę wiedzę i są zobowiązani do świadczenia wysokiej jakości usług swoim klientom. Listę znajdziesz na stronie Euronext.

W każdym razie poszukaj pośrednika z korzystnymi stawkami dla profilu inwestora takiego jak Twój. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz skromne kwoty do wydania na opcje, ponieważ czasami zostaniesz poproszony o stałą opłatę, która karze zamówienia związane z małymi kwotami. Porównaj!

Prowizje. Opłaty negocjacyjne i rozliczeniowe należy uiścić oprócz opłat transakcyjnych pobieranych przez pośrednika finansowego.

Złóż właściwe zamówienie

Aby kupić lub sprzedać opcje, wysyłasz zlecenie wymiany do swojego pośrednika finansowego. Jeśli jest traderem rynkowym (tj. upoważnionym przez giełdę do handlu bezpośrednio na rynku), zajmie się wykonaniem Twojego zlecenia; jeśli jest zwykłym „selektorem zamówień”, powierzy egzekucję traderowi.

Składając zlecenie wymiany, musisz podać liczbę szczegółów, które są pierwszą gwarancją prawidłowej realizacji.

Po przesłaniu do pośrednika Twoje zamówienie jest natychmiast wysyłane do organizacji handlowej, która przedstawia je na regulowanym (lub autoryzowanym) rynku, na którym przedmiotem obrotu są papiery wartościowe. Po zrealizowaniu zamówienia otrzymasz od sprzedawcy „powiadomienie o transakcji”, które zawiera wszystkie informacje dotyczące realizacji zamówienia: przeczytaj je uważnie i zachowaj.

Instytucja, w której znajduje się Twoje konto, jest odpowiedzialna za obciążanie należną kwotą i dodawanie nowych opcji do Twojego portfela, jeśli jesteś kupującym lub uznawanie Twojego konta, jeśli jesteś sprzedawcą. Pamiętaj, że opcje prowadzą do oddzielnego konta z konta papierów wartościowych, które możesz posiadać dla akcji.

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
Opcje na akcje i jak je kupić?
02 / 04 / 24

Strony internetowe dla freelancerów: 9 witryn, które pomogą Ci zacząć

Na całym świecie rynek freelancerów szybko rośnie. Powody przejścia na freelancing są różne: Niezadowolenie z tradycyjnej płatnej pracy, przekwalifikowanie zawodowe, chęć znalezienia równowagi między życiem osobistym i zawodowym, doświadczenie. Przedstawiamy 9 stron internetowych dla freelancerów, które ułatwią ci wejście w tę niszę i pomogą ci zacząć.

Opcje na akcje i jak je kupić?
23 / 01 / 24

Jak znaleźć pracę dla emerytów w Europie

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się powszechną i popularną formą zatrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć pracę zdalną dla emerytów w Europie.

Opcje na akcje i jak je kupić?
29 / 12 / 23

VinFast i Marubeni dadzą drugie życie akumulatorom do pojazdów elektrycznych

VinFast i Marubeni znalazły sprytny sposób na ponowne wykorzystanie starych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt