Recenzje na żywo na całym świecie

Quebec - Duży przełom w energii jądrowej w tym tygodniu interesuje rząd Lego.

Quebec - Duży przełom w energii jądrowej

Minister gospodarki, innowacji i energii Pierre Fitzgibbon powiedział, że jest gotów być otwarty na każdą nową technologię.

Co to jest fuzja jądrowa?

W środę wyraził zainteresowanie nową amerykańską placówką badawczą, która wytwarzałaby energię elektryczną dzięki fuzji jądrowej.

Jednak Quebec nie jest jeszcze gotowy na nuklearny renesans. "Nie doszliśmy jeszcze do tego punktu" - powiedział dziennikarzom minister przed udaniem się na posiedzenie gabinetu.

Rząd chce jednak ocenić wszystkie opcje i nie wykluczył powrotu do energetyki jądrowej, mimo że jest to kontrowersyjna technologia, która wprawdzie nie emituje gazów cieplarnianych (GHG), ale wytwarza trudne do składowania odpady radioaktywne i budzi wiele zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.

Pan Fitzgibbon mówił w szczególności o technologii małych reaktorów modułowych (SMR), która nadal budzi wątpliwości, ale którą promuje zwłaszcza Ontario.

W najbliższej przyszłości będziemy musieli przyjrzeć się, jaka technologia jest dostępna ze względu na potrzeby i dostawy energii odnawialnej w Quebecu, które mogą pochodzić z zapór wodnych, energii wiatrowej i SMR.

Rząd Legaulta oświadczył już, że opowiada się za ożywieniem dużych projektów hydroelektrycznych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych w ramach przejścia na zieloną, zdekarbonizowaną gospodarkę, której celem jest zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Technologiczny wyczyn, ogłoszony we wtorek w USA, sekretarz ds. energii Kennifer Granholm określiła jako jedno z najbardziej imponujących osiągnięć naukowych XXI wieku.

Obecnie elektrownie jądrowe w większym stopniu opierają się na rozszczepieniu jądra, czyli rozszczepieniu atomów, w celu wytworzenia energii.

Fuzja jądrowa, czyli połączenie dwóch lekkich jąder, w rzeczywistości uwalnia więcej energii niż potrzeba do jej wytworzenia. Według ekspertów produkuje ona więcej energii niż rozszczepienie, jest mniej niebezpieczna i wytwarza mniej odpadów. W rzeczywistości fuzja jest tą samą reakcją, która zasila gwiazdy, w tym słońce.

To źródło energii może pomóc narodom zerwać z uzależnieniem od zanieczyszczających paliw kopalnych i ułatwić realizację celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 

Jednak zdaniem cytowanych w mediach ekspertów, potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat, aby rozwinąć to źródło energii u siebie.

Hydro-Québec posiada w swojej flocie produkcyjnej tylko jedną elektrownię jądrową. To Gentilly II, które działało przez 29 lat i ostatecznie zostało zamknięte w 2012 roku.

Faza likwidacji obiektu zakończy się w 2062 roku, jak wynika z dokumentów Hydro-Québec złożonych w Canadian Nuclear Safety Commission.

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
Quebec - Duży przełom w energii jądrowej
21 / 03 / 23

KIEDY ZACZĄĆ INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE?

Dla każdego, kto chce inwestować na giełdzie, jednym ze stałych pytań, które zadają jest to, ile pieniędzy mogą początkowo zainwestować na giełdzie.

Quebec - Duży przełom w energii jądrowej
06 / 02 / 23

Jak opracować biznesplan. Wytyczne i kroki, które należy podjąć

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest zarówno ekscytujące, jak i ryzykowne. Jeśli trafność pomysłu i projektu skłania Cię do ograniczenia ryzyka, to odpowiednie przygotowanie projektu jest również podstawowym elementem zapewniającym wszelkie szanse na sukces.

Quebec - Duży przełom w energii jądrowej
16 / 01 / 23

Fuzja Rogers Shaw z udziałem Québecoeur: Sąd apelacyjny próbuje odwrócić umowę

Agencja ds. Konkurencji zwraca się do Federalnego Sądu Apelacyjnego o uchylenie decyzji Sądu ds. Konkurencji odrzucającej jej pozew przeciwko przejęciu Shaw Communications przez Rogers Communications za 26 miliardów dolarów.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt