Quebec - Duży przełom w energii jądrowej w tym tygodniu interesuje rząd Lego.

Minister gospodarki, innowacji i energii Pierre Fitzgibbon powiedział, że jest gotów być otwarty na każdą nową technologię.
Co to jest fuzja jądrowa?
W środę wyraził zainteresowanie nową amerykańską placówką badawczą, która wytwarzałaby energię elektryczną dzięki fuzji jądrowej.
Jednak Quebec nie jest jeszcze gotowy na nuklearny renesans. "Nie doszliśmy jeszcze do tego punktu" - powiedział dziennikarzom minister przed udaniem się na posiedzenie gabinetu.
Rząd chce jednak ocenić wszystkie opcje i nie wykluczył powrotu do energetyki jądrowej, mimo że jest to kontrowersyjna technologia, która wprawdzie nie emituje gazów cieplarnianych (GHG), ale wytwarza trudne do składowania odpady radioaktywne i budzi wiele zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.
Pan Fitzgibbon mówił w szczególności o technologii małych reaktorów modułowych (SMR), która nadal budzi wątpliwości, ale którą promuje zwłaszcza Ontario.
W najbliższej przyszłości będziemy musieli przyjrzeć się, jaka technologia jest dostępna ze względu na potrzeby i dostawy energii odnawialnej w Quebecu, które mogą pochodzić z zapór wodnych, energii wiatrowej i SMR.
Rząd Legaulta oświadczył już, że opowiada się za ożywieniem dużych projektów hydroelektrycznych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych w ramach przejścia na zieloną, zdekarbonizowaną gospodarkę, której celem jest zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2050 roku.
Technologiczny wyczyn, ogłoszony we wtorek w USA, sekretarz ds. energii Kennifer Granholm określiła jako jedno z najbardziej imponujących osiągnięć naukowych XXI wieku.
Obecnie elektrownie jądrowe w większym stopniu opierają się na rozszczepieniu jądra, czyli rozszczepieniu atomów, w celu wytworzenia energii.
Fuzja jądrowa, czyli połączenie dwóch lekkich jąder, w rzeczywistości uwalnia więcej energii niż potrzeba do jej wytworzenia. Według ekspertów produkuje ona więcej energii niż rozszczepienie, jest mniej niebezpieczna i wytwarza mniej odpadów. W rzeczywistości fuzja jest tą samą reakcją, która zasila gwiazdy, w tym słońce.
To źródło energii może pomóc narodom zerwać z uzależnieniem od zanieczyszczających paliw kopalnych i ułatwić realizację celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Jednak zdaniem cytowanych w mediach ekspertów, potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat, aby rozwinąć to źródło energii u siebie.
Hydro-Québec posiada w swojej flocie produkcyjnej tylko jedną elektrownię jądrową. To Gentilly II, które działało przez 29 lat i ostatecznie zostało zamknięte w 2012 roku.
Faza likwidacji obiektu zakończy się w 2062 roku, jak wynika z dokumentów Hydro-Québec złożonych w Canadian Nuclear Safety Commission.
Zostaw komentarz