Wymiana: co to jest i dlaczego jest potrzebne?

Zapotrzebowanie pochodzą od ludzi, którzy mają środki finansowe i chcą inwestować. Mogą to być osoby fizyczne, firmy, stany. Najwięksi inwestorzy na rynkach finansowych to inwestorzy instytucjonalni, tj. banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne itp.
Jak na wszystkich rynkach, cena zależy od podaży i popytu. Jeśli podaż przewyższa popyt (na przykład O1 > D1), cena spada aż do osiągnięcia równowagi. I odwrotnie, gdy popyt przewyższa podaż (na przykład D2 > O2), cena wzrasta, aby osiągnąć równowagę. Jeżeli przy danej cenie ilość podaży jest równa ilości popytu, oznacza to, że jest to cena równowagi, oznaczona jako P*.
Rynek pierwotny, rynek wtórny
Rynek pierwotny, na którym gry są oferowane lub wprowadzane po raz pierwszy, to „nowy rynek”. Rynek wtórny, na którym obraca się tymi papierami wartościowymi, jest rodzajem „rynku używanego”.
Przykład
Kiedy Facebook wszedł na giełdę 18 maja 2012 r., firma wyemitowała papiery wartościowe na rynku pierwotnym, które zostały kupione przez inwestorów. Inwestorzy ci następnie przenieśli te papiery wartościowe na rynek wtórny.
Rynek pierwotny
Papiery wartościowe są emitowane przez firmy (znane jako „emitenci”) na rynku pierwotnym. Deponenci następnie zapisują się na pierwsze oferty publiczne, podwyższenia kapitału (akcje) lub emisje obligacji (dłużne papiery wartościowe). Inwestorzy bezpośrednio finansują działalność gospodarczą. To miejsce spotkań firm poszukujących kapitału na swój rozwój z właścicielami kapitału. Wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością emitują akcje, ale nie wszystkie są notowane na giełdzie. Tylko największy lub najatrakcyjniejszy.
Rynek wtórny
Te same papiery wartościowe są następnie sprzedawane na rynku wtórnym, który można uznać za rynek wtórny. Nadawca już nie interweniuje.
Istnieje kilka rodzajów produktów. Najbardziej znane ogółowi społeczeństwa są akcje (część kapitału spółki), obligacje (pożyczka) oraz produkty gotówkowe (oprocentowane w oparciu o stawki krótkoterminowe). Ale istnieją inne produkty dostępne dla osób fizycznych.
Czytaj więcej
Rynki spot, na których transakcje między kupującymi a sprzedającymi są rozliczane z niewielkim opóźnieniem lub bez opóźnienia (ponieważ istnieje związany z bezpieczeństwem termin dostawy i rozliczenia własności);
- Rynki przyszłości, na których transakcje terminowe odbywają się w przewidywanym terminie dostawy. Wśród rynków terminowych znajdują się rynki opcji
, na których wymieniane są produkty reprezentujące prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego zwanego „aktywem bazowym”; - Rynki zorganizowane, a w niektórych przypadkach rynki regulowane, na których usługodawca, giełda i dalej „spółka rynkowa”, organizują konfrontację między podażą a popytem, cenami i całością lub częścią transakcje związane z zakończeniem transakcji;
- Rynki OTC, na których organizowane jest spotkanie twarzą w twarz między kupującym a sprzedającym, z regułami operacyjnymi lub bez, z integracją lub bez integracji z rzeczywistą siecią, zapewniając wynik transakcji.< /li>
Różne instrumenty finansowe
Giełda to miejsce, w którym handluje się produktami finansowymi zwanymi „instrumentami finansowymi” lub papierami wartościowymi.
Udostępnij to własność. Akcja jest wyemitowana przez spółkę kapitałową, która musi się sfinansować. Posiadanie akcji oznacza posiadanie części kapitału tej spółki. Daje prawa, w szczególności prawo głosu na zgromadzeniach wspólników oraz prawo do otrzymywania wynagrodzenia: dywidendy wypłacanej corocznie na podstawie wyników działalności spółki.
Obligacja to papier wartościowy. Obligację może wyemitować duża firma lub rząd. Emisja obligacji oznacza uzyskanie pożyczki od inwestorów na rynkach finansowych. Posiadanie obligacji oznacza pożyczanie pieniędzy firmie lub rządowi. Każda obligacja jest częścią pożyczki. Inwestor posiadający obligację otrzymuje roczny procent zwany „kuponem”. Pod koniec okresu kredytowania firma lub państwo zwraca kapitał. Obligacja nie daje praw, takich jak prawa głosu, w przeciwieństwie do akcji.
JednostkiUCITS (zobowiązania zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe) są częścią portfela zbywalnych papierów wartościowych. Głównie FCP i SICAV.
Czytaj więcej
Inne instrumenty finansowe to instrumenty pochodne, tj. produkty, których rozwój zależy od innego aktywa, „aktywa bazowego”.
Płynność rynku finansowego
Główną funkcją rynku akcji jest umożliwienie inwestorom kupowania i sprzedawania swoich papierów wartościowych na rynku wtórnym. Nazywa się to płynnością. W rzeczywistości żadna oferta publiczna nie zakończyłaby się sukcesem, gdyby nie towarzyszyła mu gwarancja możliwości późniejszej sprzedaży nabytych papierów wartościowych.
Rynek płynny to rynek, na którym jest wiele transakcji. I odwrotnie, rynek niepłynny to taki, na którym odbywa się tylko kilka wymian. Płynne papiery wartościowe mają podwójną zaletę, ponieważ są łatwe w handlu i nie podlegają manipulacji. Z drugiej strony odizolowany operator może znacznie wpłynąć na cenę niepłynnego papieru wartościowego.
Zostaw komentarz