Recenzje na żywo na całym świecie

Europejskie organy regulacyjne chcą zwiększyć przejrzystość transakcji kryptowalutowych

EBA chce ograniczyc anonimowosc kryptowalut w Europie


Europejski Urząd Nadzoru Bankowego chce zmusić firmy kryptowalutowe do dostarczania większej ilości informacji o transakcjach swoich klientów. Dotyczy to również tak zwanych "zimnych" portfeli kryptowalutowych.

Najnowszy zwrot w kierunku anonimowości, jeśli chodzi o transakcje kryptowalutowe. W piątek Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) rozpoczął konsultacje publiczne "mające na celu zapobieganie niektórym transferom kryptowalut w celu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu".

Mówiąc dokładniej, organ ten chce zobowiązać dostawców usług związanych z aktywami cyfrowymi (np. giełdy kryptowalut) do systematycznego identyfikowania każdej transakcji przechowywania kryptowalut w portfelu kryptowalutowym i weryfikowania, czy dany adres kryptowalutowy rzeczywiście odpowiada adresowi klienta.

Przypomnijmy, że cold wallet przechowuje klucz prywatny użytkownika w trybie offline (komputer, telefon). Ale może być również wykorzystywany do przeprowadzania transakcji dla użytkowników (wymiana na zdecentralizowanych platformach, wysyłanie kryptowalut, kupowanie NFT), jeśli jest podłączony do sieci i używany za pośrednictwem oprogramowania.

Czy anonimowość dobiega końca?

Tak więc anonimowość w przesyłaniu i przechowywaniu kryptowalut offline może się skończyć w Europie. Wszystko może być ściśle zidentyfikowane. W tym samym duchu propozycje te przewidują, że dostawcy usług będą zobowiązani do korzystania z całkowicie przejrzystych i interoperacyjnych protokołów kryptograficznych, aby ułatwić śledzenie przepływów.

Od tej pory dołożone zostaną wszelkie starania, aby zapewnić jak najściślejsze spełnienie kryteriów przejrzystości stosowanych w tradycyjnych finansach, a ktokolwiek nie wywiąże się z tych zobowiązań, nie będzie już mógł działać w Europie. EBA otworzył publiczne konsultacje do lutego 2024 r., aby zastanowić się nad swoją decyzją, ale jasne jest, że pętla regulacyjna jest coraz bardziej zaciśnięta i istnieje realne ryzyko, że na rynku pozostaną tylko duże autoryzowane platformy, biorąc pod uwagę, że kryteria, które należy spełnić, coraz bardziej zbliżają się do końca anonimowości.

Propozycja EBA wywołała mieszane reakcje w społeczności kryptowalutowej. Niektórzy uważają, że jest to konieczne do zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, podczas gdy inni uważają, że ograniczy to legalne wykorzystanie kryptowalut.

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
EBA chce ograniczyc anonimowosc kryptowalut w Europie
23 / 01 / 24

Jak znaleźć pracę dla emerytów w Europie

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się powszechną i popularną formą zatrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć pracę zdalną dla emerytów w Europie.

EBA chce ograniczyc anonimowosc kryptowalut w Europie
29 / 12 / 23

VinFast i Marubeni dadzą drugie życie akumulatorom do pojazdów elektrycznych

VinFast i Marubeni znalazły sprytny sposób na ponowne wykorzystanie starych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

EBA chce ograniczyc anonimowosc kryptowalut w Europie
12 / 12 / 23

CKB: Czy CKB to dobra inwestycja czy nie?

W tym artykule przyjrzymy się, czy CKB jest dobrą inwestycją, a także przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt