Recenzje na żywo na całym świecie

Historia tworzenia wolnej gospodarki

Ekonomia wolności

Pojawiły się rozważania na temat tego, co jest najważniejsze, ekonomia czy polityka, które decyzje są przyczynami, a które skutkami. Upraszczając, polityka dotyczy granic, tego, jak je wyznaczać i dlaczego nie należy ich przekraczać. Ekonomia, przeciwnie, rozszerza się, rozwija i otwiera. Sam termin wolna gospodarka został wprowadzony przez Adama Smitha, twórcę całej teorii ekonomii.

Krótko mówiąc, zasada polega na wykonaniu jak największej liczby zakrętów spirali za pomocą tych samych pieniędzy na określonym terytorium. Każda taka spirala buduje masę krytyczną i przybliża nas do momentu, w którym pieniądze pojawiają się z powietrza-straszny sen Carla: -) Przykład: kiedy „A” wyprodukował i sprzedał mleko „B”, „A” otrzymał pieniądze, które wyda na zakup surowców do produkcji nowych towarów. Jeśli ma nadwyżkę podaży pieniądza, ma możliwość pożyczenia części z nich na procent „C”, który weźmie pieniądze na produkcję mebli, wyprodukuje i sprzeda te meble „A”, „B” itd. Tak wygląda pierwsza spirala pieniądza. Dalsze wydarzenia rozwijają się spiralnie, w miarę gromadzenia środków i wzrostu odsetek od pożyczek, a także wielkości ich podaży.

Kolejnym czynnikiem napędzającym jest regulator, który albo przeszkadza, albo pomaga. Pomaga, zapewniając uczestnikom rynku środowisko, w którym transakcje są bezpieczne, bezpieczeństwo funduszy jest w pełni gwarantowane, a rynki są tworzone wspólnie. Regulator pobiera czynsz lub podatek za te możliwości. Tak więc działania te muszą być wykonywane na tym samym terytorium, bez wychodzenia poza podmiot. Im więcej takich wewnętrznych obrotów, tym jaśniej świeci „słońce".

Każda operacja importu prowadzi do odpływu pieniędzy z „systemu". Pod „importem” rozumie się również handel poza regionem. Na przykład Primorye i Chabarowsk. W przypadku eksportu jest to trochę łatwiejsze, ponieważ istnieje napływ pieniędzy, a nie odpływ. Te same zasady dotyczą budżetów regionalnych, im więcej „możliwości” nie opuszczają regionów, tym lepiej dla zasad wolnej gospodarki. Ale realia są wciąż inne.

Następnie ta zasada została podniesiona do rangi absolutu przez Brytyjczyków, D. Keynes opisał to szczegółowo. Potem nastąpiła migracja mózgów i USA zbudowały społeczeństwo oparte na naukach J. Schumpetera. Schumpeter nazwał tę zasadę-twórczą destrukcją. Później ekonomista Stiglitz ulepszył podejście Smitha i otrzymał za to Nagrodę Nobla, a społeczeństwo nadal rozwijało się na podstawie te prace, znajdując coraz to nowe sposoby. Uważamy więc, że motorem społeczeństwa jest ekonomia, a decyzje polityczne opierają się na korzyściach ekonomicznych. W spokojnych czasach ekonomia wydaje się konwencjonalnym pojęciem, teoretyzowanym, ale nie wtedy, gdy każdy członek społeczeństwa jest zaangażowany w kwestie rynkowe.

Dziś popularne staje się organizowanie społeczności, które tworzą małe wolne rynki, zamykając w nich konsumpcję. Społeczeństwo ożywa, pozostaje tylko regulatorowi podnieść ogon. I ta kwestia również staje się wykonalna, gdy istnieje dialog między społeczeństwem a władzami, w przeciwnym razie zostanie zrujnowana. Jeśli wcześniej nie było takiego dialogu, dziś warunki się zmieniły i ani społeczeństwo, ani biznes nie mogą bez niego przetrwać. Dialog zaczyna się od mikro biznesu. Czy przedsiębiorca czuje się komfortowo w obecnych warunkach i czego mu brakuje? Odpowiedzi na te pytania poznamy w najbliższej przyszłości.

Gospodarka może zamknąć się w sobie tylko wtedy, gdy na każdym etapie zostaną wprowadzone warunki wolnorynkowe. Drugi scenariusz to pełna nacjonalizacja, przez którą przeszli nasi rodzice i przodkowie, więc może warto spróbować obejść grabie? I w tym kierunku w tej chwili zapada wiele fajnych decyzji, ale „łyżka to łyżka” do obiadu, a my mamy późną kolację :-) Nadszedł czas na działanie, myślenie i jednoczenie się, wznoszenie się z procesu i ocenę wyniku, ponieważ prognozowanie dzisiaj nie jest rzeczą szlachetną. Czy teoria Smitha i jego kolegów działa? Przytoczmy następujące liczby: 80% (13,52 bln USD) całkowitego światowego obrotu jest w USD, z tego 25% (4 bln USD) przypada na rynek krajowy w USA.

0 Komentarze

Zostaw komentarz

Artykuły

Ostatni posty
Ekonomia wolności
23 / 01 / 24

Jak znaleźć pracę dla emerytów w Europie

W dzisiejszych czasach praca zdalna stała się powszechną i popularną formą zatrudnienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak znaleźć pracę zdalną dla emerytów w Europie.

Ekonomia wolności
29 / 12 / 23

VinFast i Marubeni dadzą drugie życie akumulatorom do pojazdów elektrycznych

VinFast i Marubeni znalazły sprytny sposób na ponowne wykorzystanie starych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Ekonomia wolności
12 / 12 / 23

CKB: Czy CKB to dobra inwestycja czy nie?

W tym artykule przyjrzymy się, czy CKB jest dobrą inwestycją, a także przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Kontakt